Bağkur Emeklilik Hesaplama

0
510
SGK

Bağkur 4B kaydı bulunan vatandaşlar, emeklilik günlerini öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden yardım alabilirler. Ayrıca E- Devlet bünyesinde 4B prim gün sayısı ve 4B borç tutarı hakkındaki bilgilerini inceleyerek, ilk sigortalı oldukları tarihten itibaren yapacakları ödemeyle birlikte emeklilikleri için tüm borçlarını sıfırlayabilirler.

Bağkur sisteminde kaydı bulunan vatandaşların emekliliklerinin hesaplanabilmesi için sekiz soruyu cevaplandırmaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine tarayıcıdan yapacağınız sgk.gov.tr aramasıyla ulaşabilirsiniz. Resmi sitenin ana sayfasından EMEKTARWEB kategorisinde ise diret olarak emekliliğe dair bilgi edinilmesini sağlayan formları doldurmanız yeterli olacaktır.

4B Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilikle ilgili yaş hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi için vatandaşlara özellikle prim gün sayısı, anlık borç durumu, ilk sigortalı oldukları tarih gibi bilgiler soruluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde yapacağınız araştırmada ise güncel sorular aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

  • Emeklilik türünüzün ne olduğunu işaretleyiniz. Tam veya kısmi emeklilik seçenekleri bulunur.
  • Cinsiyetinizi işaretleyiniz.
  • Doğum tarihinizi gün ay ve yıl olarak girmeniz istenecektir.
  • Özel durum bilgileri alanında, maluliyetinizin bulunup bulunmadığı sorulur. Listeden evet veya hayır şeklinde işaretleme yapmanız gerekir.
  • Maluliyetiniz bulunuyorsa, evet – hayır işaretlemesinin altındaki soruda ayrılan alana yüzde kaç oranında malulen emekli olacağınızı girmelisiniz.
  • Erken yaşlanmayla ilgili bir durumun söz konusu olup olmadığı evet veya hayır şıklarıyla seçilmelidir.
  • Bakıma muhtaç olan malül bir veya daha fazla çocuğunuzun olup olmadığı sorulur. Eğer malül çocuğunuz bulunuyorsa, yan tarafta yer alan kutucuğa tıklamanız gerekir.
  • 3201 sayılı kanuna göre yurt dışından borçlanmayla emekli olmak istiyorsanız, bu işlem için sayfanın en alt kısmında yer alan kutucuğu işaretleyiniz.
İLGİLİ İÇERİK:  Burs Başvurusu

Yukarıda yer alan bilgileri girdikten sonra, Bağkur kayıtlı vatandaş olarak hangi tarihte emeklilik için geçerli şartları karşılayabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Emeklilik Yaşı Hesaplama Formu

Otomatik bir sistemle emeklilik yaşının şahıslara göre öğrenilmesi için pek çok farklı web sitesinde ve mobil uygulamada özel sistemlere yer veriliyor. Sadece birkaç bilginin kişiye göre girilmesiyle birlikte, bilgileri girilen şahsın ne zaman emekli olabileceği öğrenilebiliyor. Özel durum bilgileri, emeklilikle ilgili bilgiler, doğum tarihi, cinsiyet, tam veya kısmi emeklilik ile ilgili bilgilerin verilmesi isteniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşların bu tarz sorularını ortadan kaldırmak, istedikleri zaman bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla bir form oluşturulmuştur.

Hızlı bir şekilde formu doldurabilir, emeklilik ödemeleriyle birlikte ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer günü doldurduysanız ve yurt dışı borçlanmasıyla emekli olmak istiyorsanız, bu durumda sistemde işaretlemeyi formun en alt kısmından yaparak tekrar bilgi alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen emeklilik tarihine ek olarak, aramasını yaptığınız terimlerle, emeklilik tarihinizi hesaplamak için kurulmuş web sitelerinden de aynı bilgileri girerek yararlanabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  SGK Rapor Parası Sorgulama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here