Brüt Maaştan Net Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır

Her ay maaşınız yattığı zaman eksik ya da fazla yattığını kontrol etme ihtiyacı duymanız son derece normaldir. Bu ay neden eksik yattı veya fazla sorusunu önce kendinize daha sonra arkadaşlarınıza sorarak teyit etme ihtiyacı duyabilirsiniz.  İstediğiniz yanıtı bulamayınca ise soluğu muhasebe birimi veya insan kaynakları biriminde alırsınız. İşte bizde bugün sizlere bu sorularınızın yanıtını vereceğiz. Brüt maaştan net maaş hesaplaması nasıl yapılır gibi merak ettikleriniz için tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız tüm detaylar…

Brüt Maaş Ne Demektir?

Brüt maaş kısacası bordronuzda görünen toplam maaşınızdır. İşveren vergiler ve kesintiler olmaksızın her çalışan için brüt maaş ödemesini yapmaktadır. Bordroda yer alan brüt maaş tutarı genelde çalışanların kafasını karıştırmaktadır. Ancak net maaştan farkını hesaplamak sanıldığı kadar da zor değildir. Brüt tutardan SGK primini, vergiyi ve diğer kesintileri çıkararak net maaşınızı öğrenebilirsiniz. Kısacası brüt maaş kesintilerin henüz maaştan düşürülmeden ki toplam hali olarak tanımlanabilir.

Net Maaş Ne Demektir?

Net maaş her ay çalışanın eline yatan toplam tutardır. Brüt maaştan kesilen damga vergisi, gelir vergisi ve SGK primi gibi detaylar düşünce net maaş elde edilmektedir. Brüt maaştan net maaş hesaplaması nasıl yapılır sorunun yanıtı işte bu denli kolaydır.

İLGİLİ İÇERİK:  Muhtar Maaşı

Brütten Nete Maaş hesaplama

Konuyu daha iyi aktarabilmek için brüt maaşı net maaşa çevirmek için bir örnek vermek uygun olacaktır. Brüt maaştan net maaş hesaplaması yapmak için öncelikle vergi payları, kesinti tutarları ve yatırılan prim tutarı hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Tüm bu tutarlar görünen brüt maaştan düşürülür ve geriye kalan sizin net maaşınız olarak elinize geçer. İşte brüt maaşı net maaşa çevirmek için hazırladığımız örnek;

  • Toplam Brüt Maaş                    2000
  • SGK Prim İşçi Toplam Payı       290
  • SGK İşsizlik Toplam İşçi Payı    20
  • Toplamda SGK Primi                300
  • Vergi Matrahı                           1700
  • Gelir Vergisi                               255
  • Damga vergisi                            15
  • Net maaş                                  1429 (ilave olarak AGİ)

İşte gördüğünüz üzere Net maaş hesaplaması örnekteki gibi yapılmaktadır. Yine de bu hesabı yapmak için özel olarak hizmet veren sitelere istenen bilgileri girerek kolayca yapabilirsiniz. Brüt maaştan net maaş hesaplaması nasıl yapılır sorusunu böylece yanıtlamış olduk. İşlemin tam tersi için artı değer olarak düşünmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir