Burs Başvurusu

Bursluluk sınavı için başvurular 7. Sınıf, 8. Sınıf, 9. Sınıf, 10. Sınıf, 11. Sınıf öğrencileri tarafından yapılabiliyor. Öğrencilerin düzenli olarak burs almasını sağlayan sınavın tarihleri her yıl başında kesinleşiyor. Düzenli gelir elde etmelerini, öğrenim süreçlerini daha rahat bir şekilde geçirmelerini destekleyecek olan bursun alınması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav düzenleniyor.

Tüm öğrenciler tarafından sınava giriş olanağı bulunduğu gibi, sınava girilmesiyle birlikte elde edilecek puanlar ve belirlenen baraj doğrultusunda burs alınması mümkün oluyor. Sınava girilebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden veya e- okul resmi sitesinden başvuru amacıyla gerekli işaretlemenin yapılmasına dair şart bulunuyor.

Bursluluk Sınavı Başvurusu 2019

Burs almak amacıyla başvuruda bulunan tüm öğrenciler için aynı saatte yapılacak olan sınav, genel olarak Haziran ayının başında yapılıyor. Başvuru döneminin Şubat – Mart aylarında gerçekleştiriliyor olması nedeniyle, öğrencilerin başvuruyu kaçırmamış olması önemlidir. E- Okul, Milli Eğitim Bakanlığı ve ODSGM resmi web siteleri aracılığıyla 7. Sınıf ile 11 sınıf arasında öğrenim gören tüm öğrenciler tarafından başvuru talebinde bulunulabiliyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Göç İdaresi Randevu

Bursluluk Sınavına Nasıl Başvurulur?

Bursluluk sınavına başvurulabilmesi için elektronik okul sisteminin online işlemler sayfasına giriş yapılması gerekir. Üyeliği bulunan her öğrenci tarafından yapılabilen bu girişle birlikte, kategorilerin yer aldığı kısımda “Sınavlar” alanında bursluluk sınavının linkine erişilebilir. Bu linke tıklandığında direkt olarak öğrencinin kayıtlı bilgileri üzerinden sınava giriş için gerekli olan başvurunun yapılması mümkün olacaktır. Sınav tarihinin detayları, sınavla ilgili soruların hangi derslerde ve kaç adet olduğu gibi detaylar da başvurunun e- okul sisteminde yapılmasının ardından ulaşılabilen bilgilerdir.

Diğer Bursluluk Sınavı Başvuru Yöntemleri

Burs almak isteyen öğrenciler tarafından yapılacak başvurular sadece Milli Eğitim Bakanlığı E- okul sistemiyle sınırlı değildir. Kaydın yapılabilmesi ve sistemde sınava giriş için gerekli işlemlerin gerçekleştirilebilmesi amacıyla iki farklı web sitesi daha tercih edilebilir. Odsgm.meb.gov.tr adresiyle Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde bulunan öğrenciler tarafından bilgi edinilmesi sağlanıyor. Sistem bünyesinde sınav kaydının gerçekleştirilmesi amacıyla özellikle kullanıcı adı ve şifre bilgileri talep ediliyor.

Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmenizin ardından, bot veya üçüncü parti yazılım olmadığınızı kanıtlamanız için belirlenen güvenlik kodunu, girişi sağlayan panelden alabilirsiniz. Giriş sayfasının üst kısmında bulunan dört taneli kodu, alt kısımda yer alan güvenlik kodu bölümüne yazdıktan sonra, “Giriş” butonuna tıkladığınızda profilinize ulaşmış olacaksınız.

İLGİLİ İÇERİK:  Ege Üniversitesi Randevu

Arama bölümündeki kısımda “Bursluluk Sınavı” aramasını yaparak, sınav şartları da dahil olmak üzere tüm bilgilere erişmeniz mümkün oluyor. Bir diğer başvuru adresi olan eokul.meb.gov.tr üzerinden, giriş amacıyla talep edilen bilgileri girdikten sonra profilinize ulaşabilirsiniz. Profilinizde, ana sayfada yer alan sınav giriş formuna tıkladığınızda başvurular için belgelerle ilgili bilgileri sorgulamanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir