Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?

Bilindiği üzere ülkemizde kız çocukları babaları vefat ettikten sonra ömür boyunca baba maaşından yararlanabiliyor. Yetim erkek çocukları ise kızlara nazaran sadece 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilir. Hem babasını kaybetmiş hem de eşini kaybetmiş kadınlar ise nasıl maaş alabileceklerini merak ediyorlar. Bugün sizin için dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar…

Kadınlara Çift Maaş İmkânı

Artık kadınlar çift maaş alabiliyor. Eşini ve babasını kaybeden dul kadınlar her iki maaştan da faydalanma hakkına sahiptir. Nitekim bu haklardan faydalanmak için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Çünkü vefat eden sigortalıların kalanları için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler çerçevesinde dul kadınlar için iki maaş alma hakkı doğmuş oldu. Kocası vefat eden kadınların geliri olup olmadığına bakılmadan ölen eşinin maaşı bağlanabiliyor. Ancak bekar kız çocukları için evlenene kadar ve çalışmadıkları sürece babadan kalan maaş hakkı bulunuyor.

Dul Maaşı Alma Şartları

Kocası hayatını kaybetmiş olan dul kadınlar SGK ‘ya dul maaşı için başvuruda bulunabilir.  Ancak dul aylığı almak için bazı şartların taşınması da gerekmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ölen eş hangi sigorta koluna bağlı olursa olsun maaşı dul eşine bağlanabilir. Emekli sandığı, SSK veya BAĞ-KUR dolundan olan ölen eşler için fark gözetilmemektedir. Belirlenen diğer şartlar ise şunlardır;

  • Ölen eşin 5 yıldır sigortalı olarak çalışması
  • En az 9000 gün prim ödemesi yapılması
  • SSK için 900 gün prim ödemesi
  • BAĞ-KUR için 3600 gün prim ödemesi
  • Emekli sandığı için 1600 gün prim ödemesi
  • Ölüm anında eşlerin hala evli görünüyor olması
  • Ölüm sonrası yeni bir evlilik yapılmamış olması
İLGİLİ İÇERİK:  TEB İnternet Bankacılığı

Yukarıda belirttiğimiz şartlar ölen ve kalan eşler için geçerli sayılıyor. Kalan eşin dul maaşından faydalanabilmesi için bu şartların tümünü taşıyor olması gerekmektedir. Aksi halde dul maaşından faydalanması mümkün olmayacaktır.

Erkekler Dul Ayılığı Alır Mı

Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi sorusundan sonra en çok araştırılan konu erkeklerin de dul aylığı alıp almadığıdır. SGK tarafından cinsiyet için herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir. Bu durumda eşini kaybeden dul erkekte yukarıdaki şartları taşıdığı sürece dul aylığına başvuruda bulunabiliyor.

Dul Aylığı Başvuru Süreçleri

Dul aylığı iki ayda bir verilmektedir. Bu maaştan faydalanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirisiniz. T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme erişim sağladıktan sonra SGK sayfasına girmeniz gerekiyor.  Bu sayfa içerisinden dul ve yetim aylığı ödeneği sayfasına giriş yapınız.  Bu şekilde başvurunuzun ilk adımını atmış olursunuz. Başvuru tarihinde yanınızda bulunması gereken evrak listesine de e-devlet üzerinden bakmanız mümkündür. Tüm bunları aktardıktan sonra kısacası dul kadınlar hem eşten hem de babadan maaş alabilir mi sorusunun yanıtı evettir.

İLGİLİ İÇERİK:  Denizbank İnternet Bankacılığı

“Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?” için bir yorum

  1. BU konu hep merak ettiğim bir konuydu, gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir