İşsizlik Maaşı Başvuru

0
387
İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı başvuruları, Sosyal Güvenlik Kurumu veya İş ve İşçi Bulma Kurumu yerine, sadece bir site bünyesinde toplanmış olan veriler aracılığıyla yapılabiliyor. İşsizlik maaşı için, devlet sisteminde Kayılı olan bilgilerinizi sorgulayabileceğiniz e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor.

Sorgulama işlemlerinin ve başvuruların gerçekleştirilebilir olması amacıyla her vatandaş tarafından mutlaka PTT’ler aracılığıyla şifre alınmış olma zorunluluğu bulunuyor. Elektronik devlet kapısı sisteminde kayıtlı olmayan kişilerin sistemde bilgi talebinde bulunması veya maaşla ilgili başvuruları gerçekleştirmesi mümkün olmayacaktır.

İşsizlik Maaşı Online Başvuru

Sigorta prim ödemelerinin eksiksiz yapılmış olması, işe giriş ve işten ayrılma tarihlerinin maaş alım şartlarına uygun durumda olması gereklidir. İşsizlik maaşı alabilmek için online başvuru sistemi olarak sadece elektronik devlet kapısı kullanıma uygundur. Farklı bir sistemden kaydın yapılması, devlet bütçesinde işsizlere özel kalemin talep edilmesi mümkün değildir.

İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından bilgi paylaşımı yapılmadığı gibi, vatandaşlar tarafından e- devlet dışındaki bir kamu sisteminden başvuruların yapılmasına da izin verilmiyor. E- devlet resmi sitesinden girişinizi yaptıktan sonra “İşsizlik maaşı” aramasıyla resmi sitede “İşsizlik Ödeneği İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” linkine ulaşılabiliyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Güneş Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

E- Devlet İşsizlik Maaşı Başvurusu

E- devlet mobil uygulaması veya e- devlet resmi sitesi olan turkiye.gov.tr adresi üzerinden işsizlik maaşı için geçerli başvuru sayfasına erişilebiliyor. Tarayıcıda yapılacak e- devlet veya resmi adres aramasının ardından, kişisel bilgilerin sistemde girişinin yapılması gerekiyor. Vatandaşlar tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası, PTT şubelerinden temin edilebilen e- devlet şifresi kullanılarak bilgilerin sorgulanması mümkün oluyor.

Ana sayfanın üstünde bulunan arama bölgesindeki alana “İşsizlik maaşı” veya “İşsizlik maaşı başvuru” yazdığınız taktirde direkt olarak arama sonucunuzu güncel adres üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Maaşa dair tüm başvuruların e- devlet sisteminde yapılması nedeniyle, gelir ve çalışma geçmişinize dair verilerin tamamen doğru girilmiş olması şarttır. Sigorta başlangıç tarihiniz, işten çıkış tarihiniz, son işinizdeki toplam çalışma sürenizin işsizlik maaşı almaya uygun olup olmadığı gibi bilgilerin teyit edilmesi şarttır.

Online İşsizlik Maaşı Başvuru İşlemleri

Kanunda yer verilen işsizlik maaşına dair tüm şartları karşılayan vatandaşlar, elektronik devlet kapısı sistemi üzerinden kayıtlarını yaptırma olanağına sahiptir. Düzenli gelirleri bulunmayan, belirtilen çalışma süresinin üzerinde süre boyunca çalışmış olan kişilerin bu maaşla ilgili başvuruda bulunma olanağı bulunuyor. Şartların karşılanmaması halinde, e- devlet kapısında herhangi bir başvuru linkine yer verilmeyecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Dünya Göz Muayene Ücreti

Online işlemler sadece mobil uygulaması bulunan e- devlet sayfası üzerinden veya tarayıcıdan giriş yapılabilen turkiye.gov.tr adresi aracılığıyla yapılacaktır. Vatandaşlık hesabınız için girişinizi sistemde T.C. kimlik numaranız ve elektronik devlet kapısı şifrenizi girerek gerçekleştirebilirsiniz. Maaşla ilgili tüm başvuruların, ne kadar süre alınabileceği ve ne kadar maaş alınabileceğine dair bilgilere e- devlet sisteminden ulaşılması mümkün oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here