İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

0
1228
İzmirim Kart

İzmirim Kart, İzmir genelinde toplu taşıma araçlarıyla gezilmesi için geliştirilmiş elektronik kart sistemidir. Hem kullanımının pratik olması hem de seyahatin ödeme faaliyetlerinin daha hızlı bir şekilde yapılması için otomatikleştirilmesi sağlanmıştır. Ödemelerinin yapılması için İzmirim Kart bakiye sorgulama ve bakiye yükleme sayfası bulunuyor.

Eshot Genel Müdürlüğü tarafından açılan bu sayfaya giriş yaparak, kendi kartınıza veya akıllı kart numarasını bildiğiniz kişilerin kartına para yükleyebilirsiniz. Karttan para çekmek gibi bir durum söz konusu olmadığı için, güvenlik veya gizlilik sorunları olmaksızın kartın şehir genelinde kullanılması sağlanıyor.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme

İzmirim Kart bakiye yükleme için vatandaşlar tarafından Eshot Genel Müdürüğü sitesi kullanılıyor. Ayrıca metro ve otobüs duraklarında yer alan para yükleme cihazlarının kullanılması da mümkün oluyor. Para yükleme butonuna tıkladıktan sonra sizden Akıllı Kart numarası ve güvenlik kodu bilgileri istenir. Vereceğiniz bilgilerin ardından minimum 1 Türk Lirası, maksimum 200 Türk Lirası ödeme yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak ise tamamen ücretsizdir.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

Elektronik kartın bakiyesinin her bir kullanım için uygun olması gerekiyor. HGS kartlarındaki gibi borç oluşmasına benzer sisteminin bulunmaması, toplu taşıma araçlarının kullanım ücretinin altında bakiyeye düşüldüğünde kartın kullanılamamasına neden oluyor. İzmirim Kart bakiye sorgulama için Eshot sitesinden bakiye yükleme veya bakiye sorgulama butonlarından birine tıklamanız gereklidir.

İLGİLİ İÇERİK:  Eureko Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

İzmirim Kart Online Bakiye Sorgulama

Bakiyenin online hizmet verilen sayfada sorgulanması için “İzmirim Kart” veya “online.eshot.gov.tr” adresinin aratılması şarttır. Diğer kurumlardan da ödemeler yapılabilir fakat Eshot bu süreci güvenli bir şekilde yönettiği için, resmi sayfada ödemenin yapılması çok daha doğru olacaktır.

İzmirim Kart bakiye sorgulama sayfasına ana sayfanın alt kısmında yer alan “Akıllı kartınızın bakiye bilgisini sorgulamak için tıklayınız” butonuna tıklayarak erişebilirsiniz. Bu bölümde direkt olarak kartınızda ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilir, ne kadar bakiyeniz olduğunu öğrendikten sonra ise isterseniz para yükleyebilirsiniz. Eshot cihazlarında doğrudan nakit parayla ödeme yapılabiliyor olmasına karşın, online ödemeleri de kredi kartıyla Eshot Genel Müdürlüğü sitesinden yapma avantajına sahipsiniz.

İzmirim Kart Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

İzmirim Kart bakiyesinin sorgulanabilir olması için vatandaşlar tarafından kayıt işlemlerinin yapılmış ve sonuçlandırılmış olması gereklidir. İzmirim Kart bakiye sorgulama için Eshot Genel Müdürlüğü resmi sitesine giriş yapılmalıdır. Resmi site bünyesinde vatandaşların kart bilgileri + sitede otomatik olarak belirlenen güvenlik kodunun ilgili yere yazılması istenecektir. Bu süreçte vatandaşlar sadece kendilerinden talep edilen bilgiler doğrultusunda karta yükleme yapabilir.

İLGİLİ İÇERİK:  Dünya Göz Muayene Ücreti

Minimum ve maksimum yükleme tutarlarını para yükleme sayfasında görebilirsiniz. Ayrıca siteye girdiğiniz an itibariyle bakiyenizde ne kadar tutar olduğunu öğrenebilir ve ödemelerinizi de bu tutara uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Ödemelerinizi yaptıktan sonra metro, tramvay ve diğer toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here