Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası, rapor alan işçiler tarafından SGK kurumunun işçinin rahatsızlığıyla ilgili ödediği paradır. Rapor parası sorgulama işlemlerinin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi yerine, E- Devlet Kapısı üzerinden arama yapılması gereklidir. Rapor veren ve bunun sonucunda devletten para almaya hak kazanan işçilerin kanun önündeki hakkı, rahatsızlığı sonucunda günlük kaç TL alacağı gibi bilgiler de detaylandırılmıştır.

E- Devlet sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numarasının ve E- Devlet şifresinin PTT’den alınmış olması şarttır. E- Devlet kaydı olmayan vatandaşlar tarafından sorgulamaların yapılması mümkün olmayacaktır.

Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Şahsi borçların ve adınıza kayıtlı olan tüm alacakların kayıt altında tutulduğu bir sistem olması nedeniyle, SGK alacakları da E- Devlet’e kayıtlı oluyor. Vatandaşların rapor parası sorgulama için tarayıcıda “turkiye.gov.tr” aramasını yapmaları gerekiyor. Bu arama direkt olarak Elektronik Devlet Kapısı sistemine erişilmesini sağlar. “İşgöremezlik Ödemesi Görme” aramasını E- Devlet sisteminde yaptığınızda doğrudan rapor parasına, kaç günlük olduğuna ve nasıl alınabileceği bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

E- Devlet Rapor Parası Sorgulama

İLGİLİ İÇERİK:  Dünya Göz Muayene Ücreti

Elektronik Devlet Kapısı olarak tanımlanan sitemde hesabı bulunan vatandaşların tümü, rapor verdiğinde bunun sonucunu ve kaç TL alacağını öğrenme hakkına sahip olacaktır. Rapor parası sorgulama yapılabilir olan verilerden bir tanesidir. Sadece rapor verildiğinde ne kadar para alınacağı değil, şahsın kendi adına kayıtlı olan resmi borçlar gibi pek çok işlem de E- Devlet sistemi üzerinden incelenebiliyor.

E- Devlet Sistemine Nasıl Girilir?

E- Devlet sisteminde T.C. kimlik numaranız ve e- Devlet şifreniz aracılığıyla hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Sadece bu iki bilgi gerektiği için, her bir hesap sahibinin şifresini unutmaması ve sisteme girişlerde kullanması gerekiyor. Rapor Parası sorgulama işlemlerinin direkt olarak hesaba girildikten sonra, arama kısmında “Rapor Parası” araması yapılarak sonuçlandırılması sağlanıyor.

Bilgi edinmek için aramanızı tam terimlerle yapmanız yeterlidir. Ödemelerin kaç günlük olduğu, günlük ne kadar olduğu gibi bilgilerin yanı sıra, ne zaman alabileceğiniz gibi detaylar da yer alıyor. Sisteme tarayıcıdan erişebilir veya Ios – Android işletim sistemiyle E- Devlet uygulamasını indirebilirsiniz. Aynı bilgileri bu uygulamalar üzerinden ödemelerde de kullanarak rapor parasının ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Hangi Araba Hangi Ülkenin?

PTT’den Rapor Parası Nasıl Alınır?

PTT’den yapılan ödemeler için özellikle Rapor Parası detayları öğrenilebiliyor. Alacaklara ek olarak, borçların ödenmesi için de E- Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Rapor Parası sorgulama için belirlenen arama terimlerini ana sayfanın üst kısmında yer alan site içi arama işlemlerini yapmanız gerekecektir.

Kaç TL alacağınızla ilgili bilgiye E- Devlet sisteminden eriştikten sonra, en yakın PTT’ye giderek rapor parasını istediğinizi söyleyebilirsiniz. Rapor alan işçilerin 5 gün içerisinde raporlarını teslim etmiş olması gerekiyor. Bu sayede SGK yetkilileri tarafından rapor incelenebilir ve ödemenin yapılma süreci netleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir