SGK İşveren Borç Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu, işveren ve işçiler tarafından borç sorgulamalarının yapılması amacıyla borç sorgu ekranı oluşturmuştur. Tüm SGK kaydı bulunan kişilerin borçlarını sorgulaması, ödemelerini yapabilmesi için uyg.sgk.gov.tr/eborcsorgu adresinde hizmet veriliyor.

Tarayıcıdan girişlere açık olan web sitesinde mobil cihazlardan da borç incelemesi yapılması mümkün oluyor. E- devlet sistemi yerine, işverenlerin anlık işletme borç ve işlem bilgilerine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesi aracılığıyla ulaşması sağlanıyor. Farklı kurum veya kamu kuruluşlarının resmi adreslerinden bu verilere erişilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

SGK İşveren Borcu Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kaydı bulunan işverenlerin her biri tarafından, sistem bünyesinde “Kamu idarelerince Türkiye geneli işveren borç sorgu ekranı” aramasının yapılması gereklidir. Bu arama sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesinde yer alan link aracılığıyla bilgi edinilmesini sağlayan bir sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.

İşverenlerden T.C. kimlik numaraları, sosyal güvenlik kurumunun özel olarak verdiği ve üyeliğin ardından değiştirilmesi mümkün olan şifre talep edilecektir. İki bilgiyi girdikten sonra, altta yer alan 5 haneli kodu, bir alttaki boş alana yazarak girişinizi yapabilirsiniz. Borcun sorgulanması için oluşturulmuş panele de sabit resmi adres aracılığıyla erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Apple iPhone Garanti Sorgulama

Online SGK Borç Sorgulama

Sadece borcun öğrenilmesi için değil, Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı kullanılarak borç bilgilerinin ödenmesi için de uyg.sgk.gov.tr adresinin kullanılması mümkün oluyor. Online işlemler sayfasına herhangi bir mobil uygulama indirmeniz gerekmeksizin, telefondan veya bilgisayardan direkt olarak SGK resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Geçmişe dair ödenmiş tüm borçların listelendiği alana panelden erişebilir, aktif borç durumu hakkında bilgi almak için, girişinizi yaptıktan sonra “İşveren borç sorgu ekranı” aramasını yapabilirsiniz. Aramanızın ardından çıkacak tek sonuca tıkladığınızda yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Borcunuzun tutarı ve ödeme için belirtilen detaylar, borcun üzerine tıklandığında görülebilecektir.

İşveren Borç Sorgu Ekranı

İşverenler tarafından kamu borçlarının, prim ödemelerinin, pek çok farklı kalemde ödenen ücretlerin sorgulanması için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine giriş yapılması gerekiyor. Elektronik devlet kapısı yerine, SGK sitesi üzerinden yapılan işlemlerden bir tanesi olan borç sorgusu, üç adet bilginin güncel adreste girilmesiyle detaylı bilgilere erişilmesini sağlıyor. Anlık borç detayı alma işlemleri ve borcun ödenmesiyle ilgili faaliyetlerin her biri SGK sitesinde gerçekleştiriliyor.

İLGİLİ İÇERİK:  CLK Borç Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası, SGK üyelik işlemleriyle temin edilen şifre ve sayfada yer alan güvenlik kodu bilgisinin girilmesi istenecektir. 5 haneli güvenlik kodunu yazdıktan sonra, panelin en alt kısmında bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayarak borç ekranına ulaşabilirsiniz. Aktif herhangi bir kalemde borcunuz bulunmuyorsa, web sitesinin size ait borç sorgulama işlemlerinin yer aldığı sayfada “borcunuz yoktur” yazısıyla karşılaşacaksınız. Aktif borcu bulunan işverenler tarafından, borcun tarihleri ve tutarıyla ilgili detaylı bilgilere erişilmesi, ödemelerin SGK sisteminde yapılması mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir