TSK Yan Ödeme Kararnamesi 2019

Türk Silahlı Kuvvetleri yan ödeme kararnamesiyle birlikte zamlar, izin hakları, personelin iş güçlüğü ve iş riski gibi durumlarıyla ilgili yeni düzenlemeler getirildi. 2019 yılının Nisan ayında tüm detayları ortaya çıkan karar, geçmişte olduğu gibi Bakanlar Kurulu tarafından verilmedi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabul edilmesiyle birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilecek çalışma süreci boyunca alınacak yıllık yan ödemeler kararnameyle belirlenecektir.

Cumhurbaşkanı TSK Yan Ödeme Kararını Açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte 2019 yılı için yan ödeme / zam oranları belli oldu. TSK bünyesinde görev alan subay, astsubaylar ile uzman erbaşların maaşlarına aylık 400 Türk Lirası ile görev yeri ve rütbeye göre değişen 813 Türk Lirası tutarında zam yapılmasına karar verildi.

2019 Yılı İçin Net Karar Açıklandı

657 sayılı kanuna göre Devlet Memurları için belirlenen zam tutarının uzman çavuş, uzman jandarma, astsubay, subay görevliler için de ek maddeyle geçerliliğini koruması sağlanmıştır. Ayrıca iş güçlüğü olarak tanımlanan durumlar arasında gösterilen röntgen ışınları, sağlıkla ilgili çeşitli zorluklara sebebiyet verebilecek durumlar da iş güçlüğü ve riskine maruz kalma başlığında değerlendirilecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  İşsizlik Maaşı Başvuru

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları tarafından izinlerin kullanımıyla ilgili süreye, 2019 yılı için belirlenen zam takviminin güncellenmesiyle ilgili oranlara düzenleme getirilmiştir. Geçmiş yıllarda Bakanlar Kurulu tarafından ortaklaşa verilen kararlar, yapılan incelemeler ve ülke genelindeki ekonomiye etki eden durumlar baz alınarak zamların düzenlenmesi için CB kararnamesini gerektiriyor. Bakanlar Kurulu tarafından karar alınan işlemler arasından kaldırılan yan ödeme tutarları, devlet memuru statüsünde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları için de yan ödeme kararnamesi adı altında yayınlanıyor.

Hastalık İznine Düzenleme Getirildi

İş güçlüğü ve riskine dair güncel düzenlemeyle birlikte artık Türk Silahlı Kuvvetleri askeri birliklerinde görev alan personelin gösterge rakamları yan ödemeyi doğrudan etkiliyor. Yıl içerisinde çeşitli görevlerden ortaya çıkan riskten ötürü tüm rütbeler ve rütbelere göre değişiklik gösteren ödeme rakamları, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayınlanacak. Ortaya çıkacak değerin belirlenmesi için ise yan ödeme gösterge katsayısı kullanılacaktır.

İş güçlüğü, iş riski, iş temininde güçlük ve mali sorumluluk zamlarındaki tutarlar, geçmiş yıllara kıyasla Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bir miktar artış gösterecektir. Cetvellerde yer alan tüm rütbeler ve rütbelere göre değişen zamlar, her bir kalem için farklı tutarlarda belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının bir yıl içerisinde alabilecekleri maksimum izin ve alınan izinle birlikte, rapor sürecindeki ödemelere dair düzenlemeler getirildi.

İLGİLİ İÇERİK:  Ethica Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

TSK mensupları tarafından 1 yıllık görev süresi içerisinde en fazla 15 günlük rapor süresi, TSK maaşlarında herhangi bir kesinti olmaksızın hastalık raporu olarak tanımlanabilecektir. Bu sürenin üzerindeki raporların temin edilmesi halinde, yeni düzenlemeyle birlikte, 15 günden daha fazla olan raporlardaki 15’in dışındaki ekstra rapor süresinde zam ve tazminat ödenmeyecektir. Zam tutarları ise 400 TL ile 813 TL aralığında açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir