Vize Randevu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, yurt dışından vize alarak ülkemize gelecek vatandaşlar için online işlemler sayfasında konsolosluklar için randevu veriyor. Çoğu ülkede bulunan konsolosluklarda görüşmeler gerekli evraklarla birlikte gerçekleştirilirken, gerekli evraklara dair bir sorunla karşılaşılmaması için çeşitli dillerde açıklamalara erişilebiliyor. Vize randevusunu alırken, hangi ülkeye gideceğinize bağlı olarak değişiklik gösteren konsolosluklarla iletişime geçmeniz şarttır.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Randevunun bir gün sonra alınması gibi bir durum söz konusu olmadığı için, özellikle vize işlemlerinde evrakların hazırlanması, başvuruların olumlu sonuçlanması için girişimlerde bulunulması gerekiyor. Ortalama 15 ila 30 günlük zaman dilimine yayılacak şekilde sistemden gün ay ve yıl olarak randevu tarihini işaretleyebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk çağrı merkezinin telefon numarası +90 312 292 29 29 olarak belirlenmiştir. Hangi ülkeye gitmek istediğinizi çağrı merkezi çalışanına bildirdikten sonra, vizeyi almanız için başvurmanız gereken konsolosluğun web sitesini ve işlem detaylarını öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezindeki operatörler yedi gün yirmi dört saat boyunca hizmet veriyor. Randevuyu alabilmeniz için, gitmek istediğiniz ülkenin telefon numarasını, o ülkenin dışişleri resmi adresine girerek randevu oluşturmanız gereklidir.

İLGİLİ İÇERİK:  Dünya Göz Muayene Ücreti

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, yerli ve yabancı bireylerin konsolosluklardaki işlemlerine yönelik web sitesini konsolosluk.gov.tr olarak güncellemiştir. Hem Türkçe hem de diğer dillerde randevu talebinde bulunulması sağlanan resmi adreste, bulunduğunuz ülkedeki en yakın konsolosluk için randevu oluşturabilirsiniz. Sorgulamayı yapmak için gerekli olan T.C. Kimlik numarası ve randevu tarihi belirlemesini web sitesindeki randevu forumunda yapabilirsiniz.

Turistik veya ticari faaliyetler için gidilecek olan ülkeye vize alınması için mutlaka pasaportunuzun güncel ve geçerli olması gereklidir. Gidilecek sürenin ve nedenin vize işlemleri esnasında hem detaylı hem de tamamen doğru şekilde açıklanmış olması son derece önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere gibi çeşitli ülkelerin konsolosluklarına Ankara – İstanbul illerinde görüşmek üzere randevu alarak ulaşabilirsiniz.

Konsolosluklardan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize randevusunun alınması için, hangi ülkeye gidileceğine göre değişiklik gösteren girişlerin yapılması gerekiyor. Schengen vizesine ek olarak, diğer ülkelerin vize işlemlerini de kendi konsolosluklarıyla görüşme gerçekleştirerek sonuçlandırmanız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı hizmet sürecinde olduğu gibi, ülkelerin resmi dışişleri bakanlıklarının web sitelerine girmeniz gerekiyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Sompo Japan Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

Online İşlemler butonuna tıklayarak, ülkemizde bulunan konsoloslukları için direkt olarak vize randevusu talebinde bulunabilirsiniz. Randevu sorgulaması yapmak, görüşme kaydı oluşturmak için öncelikle çağrı merkezleriyle iletişime geçilmesi de mümkündür. Konsoloslukların vize randevusu vermesi için sadece mesai saatlerinde takvimdeki alanların seçili olması sağlanıyor. İşlemlerinizi vatandaşlık numaranıza ek olarak, randevu tarihi bilgilerinizi girerek sistemde yapacağınız kaydın ardından oluşturabilirsiniz. Randevunun en uygun döneme yönelik temin edilebilmesi için 10 gün ile 1 ay arasında değişiklik gösteren dönemle ilgili başvuruda bulunulması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir